Sikkerhetsforum Sør: En viktig møteplass for sikkerhet og beredskap

Evje og Hornnes kommune inviterer til sikkerhets- og beredskapskonferanse på Evjemoen Kino & Scene onsdag 28. mai 2025. Konferansen heter Sikkerhetsforum Sør, og samler eksperter, politikere og fagfolk fra både Norge og utlandet, for å diskutere aktuelle sikkerhetsutfordringer og samarbeidsmuligheter i det nordisk-baltiske området og Sør-Norge.  Velkommen! 

Konferansen har flere store navn på programmet, og kan skilte med tema om både lokal, regional, nasjonal og internasjonal sikkerhet og beredskap.

Se programmet (Sikkerhetsforum Sørs nettside)

Bakgrunn for konferansen

– Den nye sikkerhetssituasjonen i verden, som har oppstått etter Russlands invasjon av Ukraina, samt USAs nye linje i utenriks- og forsvarspolitikken ovenfor Europa, har satt sikkerhet og beredskap på dagsorden som aldri før. Sverige og Finlands inntog i NATO har igjen gjort Sør-Norge svært aktuelt i sikkerhetssammenheng. Vegen til Østersjøen går forbi Agder, og Sør-Norge og Evjemoen vil igjen spille en viktig rolle for sikkerheten i det nordiske og baltiske området, sier ordfører Morten Haraldstad, og fortsetter: 

– Med våre stolte forsvarstradisjoner gjennom over 100 år på Evjemoen, tar Evje og Hornnes kommune initiativ til en særdeles viktig og høyaktuell konferanse om beredskap og sikkerhet - ikke bare for vår region, men for hele det nordisk-baltiske området.

Tidligere ambassadør Torbjørn Frøysnes er engasjert av Evje og Hornnes kommune som organisator for konferansen. I tillegg består komiteen av kommunedirektør Frantz Are Nilsen (fra høyre på bildet over), ordfører Morten Haraldstad, konferansesekretær Lillian Bjorå Andersen og informasjonsansvarlig Kaja Øvergård Bygland.  

Program og deltakelse

Konferansen er onsdag 28. mai. Den starter kl. 10.00 og varer til kl. 16.00. Registreringen åpner kl. 09.00. 

Programmet inkluderer foredrag, paneldebatter og presentasjoner fra ledende sikkerhetseksperter, inkludert forsvarsrepresentanter, forskere og ledere. 

Den første seksjonen vil foregå på engelsk, mens den andre, etter lunsj, vil foregå på norsk. 

Påmelding

Alle interesserte er velkommen til å delta på konferansen. Dette er en unik mulighet til å lære mer om sikkerhet og beredskap i vår region. 

For å sikre deg en plass, kan du melde deg på via konferansens nettside her: 

Påmelding (Sikkerhetsforum Sørs nettside)

Priser

Ordinært konferansepass koster kr 150,-, mens studenter og pensjonister deltar gratis. På grunn av begrenset antall plasser og bevertning, må alle bestille billett i forkant.

 

Informasjon om konferansen

Sikkerhetsforum Sør har sin egen nettside. Her kan du bli bedre kjent med foredragsholderne, se programmet, lese mer om bakgrunnen for konferansen og melde deg på. 

Gå til Sikkerhetsforum Sør sin nettside